Zespół bębniarski "Bębnoludy"

Zespół bębniarski

Zespół bębniarski "Bębnoludy" istnieje od 2009 roku. W jego skład wchodzą uczniowie i nauczyciele Zespołu szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu. Na początku był pierwszy bęben djembe, który przywiozłem do szkoły w 2008 roku. Wszyscy chcieli go zobaczyć, dotknąć, zagrać jakiś rytm, i ci uczniowie nie potrzebowali żadnej zachęty, bo dokładnie wiedzieli w jaki sposób wydobyć z niego dźwięk.

Zauważyliśmy, że rytm, gra na bębnach gromadzi uczniów, więc postanowiliśmy utworzyć koło. Wspólne granie umożliwia pokonywanie barier wewnętrznych takich jak nieśmiałość, brak inicjatywy a sprzyja rozwojowi kreatywności. Uczniowie uczą się nie tylko grać, ale przede wszystkim słuchać siebie nawzajem. Rytmy poznają w sposób tradycyjny, czyli podawany ustnie, bo każdemu dźwiękowi na bębnie przyporządkowana jest odpowiednia sylaba, a sekwencja sylab jest już rytmem.

Udział w zajęciach daje naszym uczniom szerokie możliwości występów i prezentacji podczas różnych wydarzeń kulturalnych. "Bębnoludy" uświetniają wiele uroczystości szkolnych i miejskich oraz zdobywają nagrody podczas konkursów. Najważniejsze osiągnięcia to zajęcie1 miejsce na w Festiwalu Twórczości Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka w roku 2011 i 2015

Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka

W dn. 10 kwietnia Teatr RZEPKA zaprezentował się na 61 Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka, z przedstawieniem pt.: "Wspomnienie". Wspaniałą wiadomością jest fakt zdobycia nagrody - SREBRNA MASKA w kategorii szkół podstawowych, Bębnoludy" - ZŁOTA NUTA, Przedszkolaki - "Bajka o miękkim i puchatym" - SREBRNA MASKA, Teatr "Rzepka" - SREBRNA MASKA.