Comenius
W roku szkolnym 2008/2009 ZSS Nr 41 przystąpił do międzynarodowej współpracy ze szkołami europejskimi w ramach projektu Comenius: "Eksperymentalna archaika jako koncepcja orientacyjna w procesach nauczania", to nazwa projektu partnerskiego, realizowanego w ramach programu "Uczenie się przez całe życie". Projekt obejmuje działania od sierpnia 2008 - lipca 2010.

Głównym koordynatorem projektu jest placówka w WILHELM - KÖRBER SCHULE ESSEN.

Placówki partnerskie to:
  • Kalevanpuiston Koulu - Tampere /Finlandia/;
  • Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu;
  • Zespół Szkoł Ogólnokształcących - Zespół Szkół Specjalnych Nr 7 w Gliwicach.

Cel projektu:

Partnerstwo ma przyczynic się do poszerzenia i optymalizacji koncepcji pedagogicznej/metodycznej w placówkach wspierania młodzieży niepełnosprawnej ze szczególnym uwzględnieniem następujących celów:
  • Poprawienie zdolności uczenia się oraz wydajności młodych uczniów i uczennic;
  • Rozwijanie umiejętności kontaktowych/integracyjnych jak również zrozumienia integracji;
  • Wspieranie samorozwoju, samoświadomości oraz samodzielności/niezależności;
  • Pozwolić młodzieży niepełnosprawnej nabyć doświadczeń interkulturalnych, pomóc w pozyskiwaniu interkulturalnych.

Realizacja projektu:

W ramach programu w grudniu w dniach od03 XII-06 XII odbyło się robocze spotkanie szkół partnerskich w Essen. Uczestnikami były szkoły: gospodarzy - Wilhelm-Körber Schule (Essen), ZSO Nr 7 (Gliwice), szkoła Kalevanpuiston Koulu Tampere (Finlandia) oraz ZSS Nr 41 (Zabrze). W zajęciach z zakresu zagadnień teoretycznych oraz warsztatowych prowadzonych przez autora programu Pana Wernera Mauera brali udział koordynatorzy projektu ze wszystkich szkół partnerskich nauczyciele uczestniczący w realizacji projektu oraz Czesława Winecka - naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Odbyły się warsztaty na temat wprowadzenia w temat projektu, możliwości ewaluacji projektu, uzgodnienia dotyczące planowania finansowego oraz ustalenie terminów spotkań na rok 2009.W trakcie zajęć praktycznych Pan Wener Mauer -autor projektu zapoznał z budowaniem instrumentów rytmicznych, sposobem ich wykorzystania. Podczas pobytu odbyło się spotkanie w ratuszu Essen z udziałem burmistrza i zaproszonych gości oraz zwiedzanie zabytkowego kompleksu kopalnianego "Zeche Zollweren" - światowego dziedzictwa kulturalnego.

Wszyscy uczestnicy projektu wymienili się adresami e-mail.

Więcej o programie Comenius można przeczytać na stronie www.comenius.org.pl