Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania autorstwa Jagody Cieszyńskiej

Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania autorstwa Jagody Cieszyńskiej, polega na nauce czytania sylabami. Metoda ta oparta jest na najnowszych badaniach neuropsychologicznych i wieloletnich doświadczeniach terapeutycznych i logopedycznych autorki. Jest zalecana dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, zaburzeniami w komunikacji, autyzmem, zespołem Aspergera, alalią, opóźnieniem umysłowym, dysleksją i niedosłuchem.

EEG - Biofeedback

EEG - Biofeedback (neuroterapia) to rodzaj terapii, dzięki której pacjent, w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych w mózgu fal, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Sygnał EEG z jednego lub dwóch punktów na głowie jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo, puzzli, filmu DVD) i jest odzwierciedleniem stanu umysłu pacjenta.

Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu, pacjent wie, kiedy np. jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Ponadto pacjent ma możliwość wglądu w to, co dzieje się w jego organizmie i uczenia się jak wpływać na jego stan. Metoda stosowana była początkowo przez NASA jako trening dla astronautów. Następnie wykorzystana w profesjonalnym treningu sportowców. Obecnie jest szeroko dostępna. Biofeedback opiera się na zależności między stanem umysłu (koncentracja, pobudzenie, relaks), a rodzajem fal wytwarzanych przez umysł.

Hallwick

Koncepcja pracy w wodzie z osobami niepełnosprawnymi, wspomagająca oswojenie się z wodą i naukę pływania. Pomoc instruktora i środowisko wodne umożliwia pływakom torowanie prawidłowych wzorców ruchu niemożliwych do wykonania na lądzie. Po początkowym przystosowaniu psychicznym do wody poznają oni zasady kontroli równowagi, a następnie dochodzą do poziomu umożliwiającego zerwanie bezpośredniego kontaktu z instruktorem. Wtedy, często pierwszy raz w życiu, doświadczają niezależności i samodzielności ruchu. Ćwiczenia i zabawy w wodzie rozluźniają, odprężają uczą też kontroli oddechu.

Metoda Tomatisa (stymulacja audio-psycho-lingwistyczna)

Profesor Tomatis opracował metodę usprawniania czynnego słuchania. Podstawowym celem tej metody jest wspieranie funkcji słuchowej, dzięki czemu następuje poprawa koncentracji, jakości uczenia się oraz rozwijanie zdolności językowych i komunikacyjnych, a także zwiększanie kreatywności oraz poprawa zachowań społecznych.Terapia ta polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki, gdzie dźwięki podawane są drogą powietrzną oraz kostną. Dźwięki te są odpowiednio filtrowane. Podczas treningu, który składa się z kilku faz, indywidualnie dobrany materiał dźwiękowy dociera do pacjenta

Metodę stosuje się u dzieci między innymi z:

• zaburzeniami mowy;
  • zaburzeniami głosu;