Teatr Integracyjny "Rzepka"

Teatr integracyjny "Rzepka"

Teatr Integracyjny RZEPKA działa w Zespole Szkół Specjalnych Nr 41 od 2000 roku. Od początku istnienia jego ideą jest  podejmowanie działań artystycznych osób niepełnosprawnych we współpracy z pełnosprawnymi rówieśnikami.

Kolejne przedstawienia naszego Teatru  to :

• "Rzepka" -  udział w przeglądzie twórczości teatrów integracyjnych
  • "Lokomotywa" - VI Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych  oraz Przegląd Twórczości Teatrów Integracyjnych w Gliwicach 2003 r.
  • "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków" - VII Festiwal Twórczości Artystycznej   Dzieci Niepełnosprawnych ;  I Międzynarodowa Konferencja Ruch Sztuka a Terapia ,- 2004 r.
  • "Lokomotywa I" - impreza ,, Cała Polska czyta dzieciom"- 2006 r.
  • Kabaret "Królewna Śmieszka" - II Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - 2008 r.
  • "Brzydkie Kaczątko" - III Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - 2009 r.
  • Jędrek Jerzyk - IV Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - 2010 r.
  • Kot w butach - Dzień Dziecka 2011 r.
  • "Zwierzęta w wierszach J. Brzechwy" - V Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ,,Kurtyna w Górę” 2012 r.
  • "Stworzenie Świata" - 59 Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka

Wystawiane sztuki  każdorazowo otrzymywały wyróżnienia jurorów.

Przedstawienia realizowano we współpracy z dziećmi i młodzieżą z przedszkoli i  szkół masowych:

• Przedszkole Nr 19
  • Szkoła Podstawowa Nr 6
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11
  • Szkoła Podstawowa Nr 42

Działalność Integracyjnego Teatru Rzepka

Rok szkolny 2014/2015

Działania teatralne integracyjnego teatru Rzepka w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 skoncentrowane były na przygotowaniu dzieci do przedstawienia jasełkowego.

W ramach tych działań dzieci :

• uczyły się swoich ról (głównie praca nad ruchem, koordynacją ruchową na scenie, mimiką
  • wspólnie z nauczycielami przygotowywały elementy scenografii
  • uczyły się śpiewać tradycyjne kolędy i pastorałki.

W przygotowanie jasełek zaangażowały się również panie mgr Joanna Gajzler oraz p.Małgorzata Andraszak.

Jasełka „Historia Bożego Narodzenia opowiadana kolędami i pastorałkami” zostały zaprezentowane społeczności szkolnej oraz rodzicom uczniów podczas uroczystości wigilijnej w dniu 18 grudnia oraz podczas miejskiej imprezy „Zabrzański Jarmark Bożonarodzeniowy – "Idą święta" w dniu 19 grudnia 2014 roku na profesjonalnej scenie na Placu Wolności w Zabrzu.

II semestr dla członków teatru okazał się bardzo pracowity i bardzo owocny.

Już w marcu rozpoczęto próby do spektaklu wielkanocnego „Misterium Męki Pańskiej", podczas którego zastosowano technikę teatru cieni oraz technikę żywego planu – aktorzy odnaleźli się wyśmienicie w granych przez siebie rolach, a mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności dnia 1 kwietnia 2015 r. przed publicznością szkolną. Spektakl bardzo się spodobał i był okazją do refleksji nad sensem świąt wielkanocnych. Scenariusz i reżyserię przygotowała pani Dorota Kaliszewska, natomiast muzykę pani Jolanta Mazur i Dorota Kaliszewska.

Równocześnie na przełomie marca i kwietnia prowadzone były próby do granego dwa lata wcześniej spektaklu „Stworzenie świata” - który został zaprezentowany w dniu 9 kwietnia na Placu Wolności w Zabrzu w ramach happeningu „Autyzm w chmury” w ramach kampanii społecznej informacyjno-edukacyjnej Niebieskie Zabrze.

10 kwietnia Teatr Rzepka wziął udział w 61. Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im. N. Kroczka gdzie zaprezentował przygotowywany od września spektakl „Wspomnienie” w reżyserii i według własnego scenariusza pani Doroty Kaliszewskiej. Spektakl zyskał uznanie jury i zdobył srebrną maskę w kategorii szkolnych teatrów (gratulacje dla aktorów).

Ten sam spektakl został przedstawiony w dniu 8 mają na VIII Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Kurtyna w górę” w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz na imprezie szkolnej wieńczącej kampanię Niebieskie Zabrze na terenie szkoły (w dniu 17 czerwca).

Poza działaniami artystycznymi, w ramach działalności naszego teatru panie- instruktorki: Karolina Mrosek (koordynatorka tych działań), Jolanta Mazur i Dorota Kaliszewska zdobyły fundusze od sponsorów na działalność teatru (elementy scenograficzne i kostiumy) w kwocie 1000 zł. Bardzo dziękujemy Sponsorom: Zabrzańskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp.z o.o. oraz firmie PPHU AKWA.

Działania teatru prowadzone są przez panie: mgr Jolantę Mazur, mgr Karolinę Mrosek, mgr Dorotę Kaliszewską, mgr Irenę Grzywacz oraz mgr Natalię Niedbałę.