Notice: The insert tag "env::page_title" is deprecated. Please use "page::pageTitle" instead. in …/system/libraries/Controller.php on line 2139
#0 [internal function]: __error(1024, 'The insert tag ...', '/home/klient.dh...', 2139, Array)
#1 …/system/libraries/Controller.php(2139): trigger_error('The insert tag ...', 1024)
#2 …/system/modules/frontend/FrontendTemplate.php(193): Controller->replaceInsertTags('...')
#6 {main}

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/sp41s2/old_www/public_html/system/functions.php:163) in …/system/libraries/Template.php on line 267
#0 [internal function]: __error(2, 'Cannot modify h...', '/home/klient.dh...', 267, Array)
#1 …/system/libraries/Template.php(267): header('Vary: User-Agen...', false)
#2 …/system/modules/frontend/FrontendTemplate.php(219): Template->output()
#6 {main}

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/sp41s2/old_www/public_html/system/functions.php:163) in …/system/libraries/Template.php on line 268
#0 [internal function]: __error(2, 'Cannot modify h...', '/home/klient.dh...', 268, Array)
#1 …/system/libraries/Template.php(268): header('Content-Type: t...')
#2 …/system/modules/frontend/FrontendTemplate.php(219): Template->output()
#6 {main}
Śladami historii - Szkoła Podstawowa Nr 41 Specjalna w Zabrzu - oddział przedszkolny oraz Szkoła Podstawowa dla dzieci z autyzmem. W ofercie szkoły dogoterapia, hipoterapia oraz wczesne wspomaganie

Śladami historii

Dzięki dynamicznemu rozwojowi nauk pedagogiki specjalnej w latach 60-tych zaczęły powstawać w naszym kraju pierwsze placówki edukacyjne kształcące dzieci i młodzież upośledzoną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Pierwsze klasy życia w naszym mieście powstały przy Szkole Podstawowej nr 39 w Zabrzu. To one dały początek naszej szkole. I tak 1.09.1983 r. decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach otwarta została Szkoła Podstawowa nr 41 przy ulicy Szkolnej 7 dla dzieci upośledzonych w stopniu znacznym i umiarkowanym. Pierwszym dyrektorem placówki została p. Irena Muskus (1983 - 1985 r.), od 1985 do 1991r. p.Bożena Chacia, w latach 1991 -2001r. funkcję tę pełniła p.mgr Krystyna Stępięń. Od roku szkolnego 2001/2002 dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych nr41 jest p.mgr Teresa Paradowska. Rok szkolny 2000/2001 rozpoczęliśmy w zreformowanej szkole ponieważ nasza szkoła otrzymała nazwę Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Specjalne.

Szkoła jest dynamicznie rozwijającą się placówką, wykorzystującą nowoczesne metody rewalidacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Od roku szkolnego 2001/2002 prowadzimy zajęcia w zespołach rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci głęboko upośledzonych umysłowo a także klasy dla dzieci z autyzmem.

W chwili obecnej Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 liczy 90 uczniów. 1 wrzesnia 2004 r. szkoła zmieniła lokalizację. Teraz szkoła mieści się w dużym przestrzennym budynku przy ul.M.Konopnickiej 3.

Szkoła po remoncie

W roku 2007 przeprowadzono się prace remontowo - budowlane naszej szkoły. Przed szkołą została wybudowana zatoczka dla autobusów przywożących i odwożących uczniów, budynek został ocieplony i pomalowany.
Obecnie w wyniku dotychczasowych remontów szkoła dysponuje nowymi obiektami i urządzeniami tj:
  • kuchnią i stołówką
  • windą do transportu osób niepełnosprawnych na wózku
  • podjazdem dla osób niepełnosprawnych
Kompleksowo wyremontowano oraz w miarę potrzeb przebudowano uwzględniając stopień niepełnosprawności dzieci i młodzieży:
  • 13 sal do zajęć, z czego 4 sale posiadają pełen węzeł sanitarny
  • salę gimnastyczną
  • świetlicę szkolną
  • 4 gabinety specjalistyczne: logopedyczny, pielęgniarski, pedagogiczno - psychologiczny, rewalidacyjny.
  • 2 zaplecza socjalne i portiernię, zaplecze sali gimnastycznej.
Dokonano również modernizacji klatek schodowych wraz z ich zabezpieczeniem.
Oddano do użytku salę gospodarstwa domowego.
W szkole istnieje Sala doświadczania świata wyposażona w specjalny sprzęt do pracy metodą Integracji Sensorycznej. Zakup wyposażenia sali ze środków PEFRON sfinansowało Stowarzyszenie KONTAKT działające przy ZSS przy udziale środków własnych szkoły pozyskanych z UM Zabrze.
Szkoła po remoncie