Panel Dyskusyjny - podsumowanie
W dniu 26 kwietnia 2012 r. w Zespole Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Święto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako Dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Randez-vous de la Dignite "Spotkanie z godnością".
W Polsce dzień ten ustanowiono jednocześnie Dniem Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier, z którymi wciąż się borykają. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Program uroczystych obchodów obejmował się cześć artystyczną i wykładowo-warsztatową.
Tematem wiodącym części panelowej tegorocznych obchodów była niepełnosprawność dziecka w kontekście potrzeb rodziny.
W części wykładowej głos zabrali:
- Joanna Spisak Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Zabrzu „Rodzina wychowująca dziecko niepełnosprawne”.
- Jan Zieliński Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych przy Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach
„Aspekty prawne dotyczące rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym”. - Renata Krajewska Prezes Stowarzyszenia KONTAKT w Zabrzu
„Potrzeby rodziny dziecka niepełnosprawnego na przykładzie działań Stowarzyszenia KONTAKT” . - Józef Kwiotek Olimpiady Specjalne Polska Śląsk - Program Rodzinny
„Rola rodzica dziecka niepełnosprawnego poprzez Program Rodzinny Olimpiad Specjalnych Polska – Śląskie”. - Helena Breczko Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych w Zabrzu
„Praktyczny poradnik savoir – vivru dla osób niepełnosprawnych”.
Część warsztatowa skierowana była do rodziców, opiekunów oraz pedagogów dzieci niepełnosprawnych, obejmowała warsztat „Model pracy z rodziną”, prowadzanie Nina Zawidniak, Joanna Wachel terapeuci, Polskie Stowarzyszenie Terapii Behawioralnej w Krakowie oraz warsztat dotyczący postaw rodzicielskich „Jakim jestem rodzicem” prowadzanie Joanna Wolak – Cieplucha psycholog, Zespół Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu.
Panel dotyczył psychologicznego, prawnego oraz społecznego funkcjonowania rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Był okazją do prezentacji dobrych praktyk związanych z konstruktywnym przystosowaniem się systemu rodzinnego do wymagań wynikających z niepełnosprawności dziecka na przykładzie Programu Rodzinnego Olimpiad Specjalnych Polska Śląskie i działań Stowarzyszenia KONTAKT. Uczestnicy mieli okazję uświadomić sobie możliwości wyjścia poza ograniczenia związane z kryzysową sytuacją pokazując pozytywny i motywujący rodzinę potencjał, mobilizujący do działań na rzecz środowisk dotkniętych problemem.
Wykład psychologa Joanny Spisak z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu na temat „Dziecko niepełnosprawne w rodzinie” dawał rodzicom wsparcie, obarczając z poczucia winy, wstydu i akcentował potrzebę udzielania fachowej pomocy psychologicznej, medycznej, instytucjonalnej na każdym etapie rozwoju rodziny.
Patronat honorowy na obchodami objęli: